رتبه صفحه گوگل (Google PageRank) چیست؟

تا حالا بارها توسط آدمای مختلف از من سوال شده که پیج رنک گوگل چیه. مثلا گفتن ” آقا این پیج رنک گوگل که میگن چیه؟” یا گفتن ” آقا پیج رنک گوگل کجای آدم میشه؟ “. من هم هر بار فی البداهه یه توضیحاتی دادمو آخرش خودمم نتونستم بفهمم چی گفتم.

قصد دارم خیلی کوتاه توضیحاتی در مورد پیج رنک گوگل بدم. در پایان این مطلب یک دید کلی خواهید داشت. اما نا گفته نماند که اگر می خواید متخصص بهینه سازی برای موتور جستجو ها بشید کنید، کتاب ها… باید بخونید.

پیج (Page) رنک (Rank) یا “رتبه صفحه” معیاری است که موتور جستجوی گوگل برای اندازه گیری اهمیت صفحات وب به وجود آورده. به این صورت که هر صفحه ای در محیط اینترنت از نظر گوگل یک رنک داره که اهمیت اون صفحه رو نشون میده و این طوری گوگل در نتایج جستجوهای خودش لیست نتایج رو مرتب می کنه.

توجه: البته این نکته رو فراموش نکنید که رنک تنها معیار مرتب کردن نتایج یک جستجو نیست. اگه فرصتی دست بده این موضوع رو هم در مقاله های دیگه ای بررسی می کنیم.

pagerank یک عدد بین ۰ و ۱۰ هست. صفحات بسیار کمی هستند که PageRank آنها ۱۰ باشد و این یک پیج‌رنک فوق‌العاده محسوب می‌شود. تنها صفحه ای که الان یادم میاد این رنک رو داشته باشه صفحه اول خود سایت گوگله. اما برای‌ نمونه صفحات اول سایت‌ها بزرگ و معروفی مثل Yahoo, YouTube, Facebook, Microsoft, Wikipedia پیج‌رنک ۹ دارند.
البته این عدد بین ۰ و ۱۰ پیج رنک واقعی صفحه نیست. و تنها یک عدد نمایشی است. این عدد از یک مقیاس لوگاریتمی بر اساس رنک واقعی صفحه پیروی می کنه.
pagerank گوگلجدول زیر تنها یک جدول حدسی است اما با توجه به اون میشه اشراف بهتری به نحوه محاسبه رنک گوگل پیدا کرد.
Toolbar PageRank
(log base 10)
Real PageRank
0 0 – ۱۰
۱
۱۰۰ – ۱,۰۰۰
۲ ۱,۰۰۰ – ۱۰,۰۰۰
۳ ۱۰,۰۰۰ – ۱۰۰,۰۰۰
۴ and so on…
جالبه بدونید فرمول محاسبه پیج رنک از طرف گوگل اعلام نمیشه و یه جورایی مخفی هست اما خود گوگل توضیحاتی کلی در مورد نحوه محاسبه رنک داده.

فرض کنیم که صفحه A دارای صفحات T1 تا Tn است که به آن اشاره می کنند. d هم یک فاکتور کند کننده ( damping factor ) است که مقداری بین ۰ تا ۱ دارد. معمولا برای d مقداری معادل ۰٫۸۵ انتخاب میشود. همچنین (C(A تعداد لینکهائی که این صفحه به صفحات دیگر داده است. در این صورت PageRank صفحه A مساوی است با :
(PR(A) = (1-d) + d(PR(T1)/C(T1)+…+PR(Tn)/C(Tn)
باید توجه داشت که PageRank به صورت یک احتمال پراکندگی (probability distribution) بوجود می آید و از یک الگوریتم تکرار شونده استفاده میکند.

اجازه بدید که نحوه عملکرد این فرمول رو با تقسیم وظایف اجزای آن توضیح بدیم:
  1. (PR(Tn : هر صفحه PageRank خودش رو داره. که PR(T1) برای صفحه اول سایته و PR(Tn) برای nامین صفحه ای که در سایت به آن می رسیم.
  2. (C(Tn : هر صفحه رای خود را به صورت مساوی بین صفحاتی که به آنها لینک داده تقسیم میکنه. تعداد لینکهای خارج شده از صفحه ۱ را با C(1) و برای صفحه nام رو با (C(n نشان دادیم.
  3. (PR(Tn)/C(Tn : اگر صفحه A‌ از صفحه n یک لینک داشته باشد آنگاه سهم رای صفحه A برابر میشه با PR(Tn)/C(Tn)
  4. d(… : تمامی آراء با هم جمع میشه و برای اینکه از افزایش بی رویه وزن برخی از صفحات جلوگیری بشه این مجموع در عدد ۰٫۸۵ ضرب می شه.
  5. (۱-d) : برای اینکه میانگین PageRank ها همواره یک باشه.
با توجه به این توضیحات خیلی ساده میشه فاکتورهایی که در محاسبه رنک اهمیت داره رو کشفوند. مهمترین هاش اینا هستن:
  • تعداد لینک های ورودی از وب سایت های دیگر به صفحه
  • رنک صفحات خارجی که به این صفحه لینک داده اند
  • قدمت صفحه
ببینید ما معمولا یک سری از صفحات سایتمون اهمیت بیشتری داره و تمام تلاش ما باید این باشه که رنک اون صفحه رو بالاتر ببریم. این کار یکی از مباحث مطرح در بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) هست.
منبع: ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *