مزایای استفاده از CSS

CSS زبانی است برای تعریف فرمت و قالب بندی صفحات وب که این قالب بندی می تواند شامل رنگها، تصاویر پس زمینه، نوع فونت بکار رفته، حاشیه های و میزان تورفتگی المان های صفحه باشد.


شاید شما این سوال به ذهنتان بیاید که بدون CSS هم می توان این تنظیمات را با استفاده از برچسبهای HTML انجام داد پس چرا از CSS استفاده کنیم؟ برای اینکه جواب این سوال را به خوبی داده باشیم، یک مثال ساده می زنیم.
همانطور که می دانید استفاده از فونت sans-serif (فونتهایی نظیر Arial, Verdana, Tahoma) بسیار رایج می باشد. ولی از آنجائیکه فونت پیش فرض مرورگر های وب از نوع serif (نظیر Times New Roman) می باشد، لذا برای ایجاد یک صفحه وب که برای نمایش متن از فونت sans-serif استفاده کند، باید از برچسب به کرار استفاده کرد. شما ممکن است در یک آرایش پیجیده از یک صفحه وب دهها مورد از برچسب را مشاهده کنید که فقط برای تعریف فونت صفحه بکار رفته اند. حال اگر فرض کنیم وبسایت شما از 50 صفحه تشکیل شده و در هر صفحه 15 بار از برچسب استفاده شده، در اینصورت تعداد کل برچسبهای برابر با عدد 750 خواهد بود! یعنی فقط برای تعریف یک قانون بسیار ساده ما نیازمند به تعریف 750 تا برچسب خواهیم بود
حال بیائید کمی مشکل را حادتر کنیم! فرض کنید مشتری شما به شما زنگ می زند و از شما می خواهد از فونت دیگری برای طراحی صفحه استفاده کنید. شما باید هزاران برچسب را که در داخل چندین صفحه وب استفاده کرده اید را ویرایش کنید!
اگر شما با HTML بخوبی آشنا باشید می دانید که استفاده از برچسب مشکل استفاده از برچسب را حل می کند ولی با این حال حتی اگر شما از برچسب نیز استفاده کرده باشید، باید تک تک صفحاتتان را باز کرده و این برچسب را ویرایش کنید.
بنابراین استفاده از HTML برای قالب بندی و تعریف ظاهر صفحه پیشنهاد نمی شود. همچنین ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که استفاده از برچسبهایی نظیر در نسخه های بعدی استانداردهای W3C ممنوع شده است. بطور مثال اگر شما نوع سند HTML (DOCTYPE) را از نوع Strict انتخاب کنید (نظیر HTML 4.01 Strict ویا XHTML 1.0 Strict) در اینصورت این برچسبهای قابل استفاده نخواهد بود. بنابر این بهتر است از این برچسبهای HTML دوری کنید و از قوانین CSS برای تنظیم ظاهر المانهای صفحه استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *