بررسی نقض محرمانگی از جانب گوگل این بار در دادگاه

داستان گوگل و تعدی به حریم خصوصی افراد تمامی ندارد. این بار این موضوع در دادگاه اورگن و با شکایت دو فرد دنبال می شود… اخیرا به گوگل دستور داده شده است تا داده هایی را که با ایمیل، فایل و اسناد تلفن دیجیتالی مردم گردآوری کرده است تا هفته بعد به دادگاه اورگن تحویل دهد.
گوگل، اتوموبیل هایی را برای عکس برداری از خیابان و خانه ها اعزام کرده بود که مردم می توانند با ویژگی Street View گوگل مپ، از این تصاویر استفاده کنند.


طبق شکایت دو فردی که احتمالا مورد سو رفتار گوگل واقع شده اند، وسایل نقلیه ی گوگلی همچنین در شبکه های Wi-Fi (برای دسترسی به اینترنت)، تجسس کرده و داده های خصوصی را از شبکه های بی سیم برخی از خانه ها جمع آوری کردند. پیش تر گوگل در وبلاگش گفته بود که اشتباها داده های Wi-Fi را جمع آوری کرده است.
قاضی دادگاه اورگن، دستوری را این هفته صادر کرده است تا به واسطه ی آن، گوگل را از نابود کردن داده هایی که گردآوری کرده منع کند، چرا که گوگل پیش تر داده های مشابهی را از کشورهای دیگر حذف کرده بود. Vicki Van Valin و Neil Mertz، افرادی که گوگل را، به دلیل نقض حریم خصوصی، مورد تعقیب قانونی قرار دادند، می گویند نابود کردن داده ها می تواند به اثبات این موضوع که گوگل خطاکار باشد ایراد وارد کند.

گوگل استدلال کرده است زمانیکه این کمپانی به سمت امن کردن داده ها قدم برداشته است، نیازی به دستور دادگاه نیست.
آقای Marc Rotenberg، رییس و مدیر اجرایی “مرکز اطلاعات محرمانگی الکترونیک” و استاد دانشگاه جورج تاون، می گوید: “پرونده ی اورگن روش های محرمانگی گوگل رو در بحث و جدلی قرار می ده که قبلا مساله ایی در کشورهای خارجی بوده.” Van Valin و Metz می گویند که گوگل از اسنوموبیل و حتی نوعی سه چرخه برای عکس برداری از پیاده روها، پناهگاه های مربوط به اسکی و مناطقی که برای یک اتوموبیل غیر قابل دسترس است، استفاده کرده است. شاکیان، دادخواست شان را به نیابت از مردم اورگن و واشنگتن انجام داده اند.
آقای Rotenberg می گوید: “بحث محرمانگی زیادی پیرامون ویژگی Street View گوگل وجود داره ولی بیشتر اون درباره ی جمع آوری تصاویر بوده. اما داستان خیلی بزرگ تر اینجاست که گوگل از اینترنت بی سیم نقشه تهیه می کرده.”
پیش تر، گوگل با مشکلاتی در نقشه برداری از Wi-Fi مواجه شده بود، چرا که مقامات آلمانی خواسته بودند داده های جمع آوری شده ی گوگل را بازبینی کنند.
گوگل در نظر داشت معادل ۶۰۰ گیگابایت داده را از بین ببرد. اما آقای Michael Mosman، قاضی دادگاه اورگن، با دستوری خواسته است که گوگل اینکار را متوقف و داده ها را تحویل دادگاه دهد.
از بلومبرگ

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *