اندر باب خیریه ‌

بودا میگه: یک شمع می‌تونه هزاران شمع رو روشن کنه  در حالی که از طول عمرش کم نمیشه. شادی هیچ گاه با به اشتراک گذاشتن کاسته نمیشه…

//در مورد خیریه‌ای که قراره تاسیس بشه من یک‌سری انتقاد و پیشنهاد داشتم ،‌ گفتم داخل گروه مطرح کنم.

در ابتدا ، این کار خیریه مجموعا کار قابل تحسینه. چرا؟ چون اکثر دانشجو‌ها وارد دانشگاه میشن ، یک سری درس به خوردشون داده میشه و دست آخر هم از دانشگاه میرن (بدون اینکه تو این مدت به جامعشون خدمتی کرده باشن.) ولی با این سبک کارها (مثل خیریه) ما در نقطه‌ی مقابل اون رویه‌ی غالب قرار میگیریم.

حالا انتقادم به چیه؟ تا اینجا که برنامه‌ها رو دیدم ، این خیریه با خیریه‌هایی که تا حالا در سطح جامعه دیدیم فرق خاصی نداشته(البته این از ارزش اصل آن کم نمیکنه). در صورتی که از ما به عنوان دانشجو انتظار میره هر کاری رو به شکل “خلاقانه” و “نو” انجام بدیم تا در صورت موفقیت درسی بشه برای جامعمون(و در نتیجه جامعمون رو به جلو برونه.).

مثلا شیوه‌ی درآمد خیریه کاملا سنتیه. همچنین شیوه‌ی کمک‌ها.

جامعه فقط یکسری افراد با بضاعت مالی کم نیستن که بشون کمک بشه.  خیلی معضلات دیگم داریم که خودتون بهتر میدونید (مشکلاتی که غیر مادی هستن.)

*می‌تونیم هم‌فکری کنیم تا راه‌های جدیدی رو برای تاثیر مثبت گذاشتن روی جامعمون پیدا کنیم. یک نمونش مثلا می‌تونه ایده‌ی چاپ پوستر‌ باشه و داخل این پوستر‌ها یک موضوع مثبت رو تبلیغ کنیم. در ضمن میشه برای این کار اسپانسر پیدا کرد که در عوض باید لوگوش داخل تبلیغات قرار بگیره.

*و برای راه‌های درآمد غیر سنتی که می‌تونن در کنار همین راه سنتی قرار بگیرن موارد زیر پیشنهاداتم هستن( البته میشه از خرد جمعی استفاده کرد و به ایده‌های بیشتری و بهتری رسید):

– چاپ یکسری کارت پستال (و چیز‌هایی از این قبیل) که با فروششون درآمدش به خیریه برگرده. (مشابه کاری که یونسکو انجام میده.)

– همکاری با کانون فیلم و پخش یکسری فیلم با هدف جمع آوری درآمدش برای خیریه.

– همکاری با کانون آریا برای برگذاری یک سری برنامه تفریحی که درآمدش برمی‌گرده به خیریه.

*و یک سری پیشنهاد برای خود خیریه دارم:

– اگر مثل NGO ها (سازمان‌های مردم نهاد) خیریه به زیرگروه‌های متعددی تقسیم بشه و اعضا فعالانه داخل هر کدوم وظیفه‌ای رو بر عهده داشته باشن هم تعداد زیادی از اعضا از حالت منفعلانه درمیان و هم خیلی کار‌های بزرگی میشه انجام داد. مثلا یک زیرگروه مسئول کارت پستال و یکی دیگه مسئول تبلیغات و … .

– اگر قرار باشه خیریه از این ابعادی که الان هست بزرگتر بشه قطعا برای کنترلش به چیزی فراتر از یک گروه داخل فیسبوک نیازه وگرنه به مشکل بر‌می‌خوره. راه حل این مشکل یک انجمن آنلاینه که اگر مشکل سایت خیریه حل بشه ، درست کردنش کاری نداره.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *